Bandáže pro koně - pomocník nebo zabiják?

Nějaký druh chráničů se na koňské nohy v jezdectví používá již dlouhé roky. Je zcela logické, že se jejich použitím snažíme ochránit jednu z nejdůležitějších, ale při tom nejzranitelnějších, částí koňského těla před úrazem. Kdo někdy u svého koně zažil několikaměsíční léčbu a rekonvalescenci poraněné šlachy, udělá patrně všechno proto, aby nic podobného on, ani jeho kůň, podstupovat znovu nemusel. Zkrátka bez nohou není kůň. 
 Nejběžněji používané chrániče jsou tzv. šlachovky a strouhačky. Jedná se o neoprenové chrániče vyztužené plastovým výliskem v zadní části a gumou k zachycení na noze v části přední. Přední šlachovky chrání nohy před zašlápnutím či nakopnutím, zadní strouhačky chrání končetinu primárně z boku, aby kůň neporanil sám sebe, zvlášť když je okovaný. Ve skupině těchto chráničů lze zaznamenat neustálý vývoj. Jsou dostupné varianty vyrobené z karbonu, který poskytuje větší pevnost, zároveň ale nižší hmotnost. Výrobci se také soustředí na promyšlený systém větrání, aby při použití chráničů nedocházelo k přehřátí končetin. Tyto chrániče jsou velmi oblíbené mezi skokovými jezdci.
Dalším typem chráničů jsou chrániče kloubkové. Jedná se o vyšší kamaše, které obepínají končetinu ze všech stran. Tyto kamaše používají rádi drezurní jezdci a po některých modelech sahají také jezdci všestrannosti. Velmi záleží na použitém materiálu. Beránkové varianty vidíme nejčastěji na drezurních trénincích, kamaše z lehčího neoprenu či mashe jsou volbou pro koně do terénu. Také zde jde vývoj kupředu a použití karbonu a promyšleného větrání již není výjimkou. 
A nakonec již zmiňované bandáže. Dnes je většina jezdeckých bandáží vyrobena z flísu. Bandáže jsou cca 3 m dlouhé, dostupné snad ve všech barvách, na které si vzpomenete, a jejich konce jsou často ozdobeny kamínky nebo vytištěnými či vyšitými ornamenty. Jedná se o velmi oblíbené chrániče každého, kdo si rád ladí barvu chráničů s barvou podsedlové dečky či čabrakou nebo jezdeckým trikem. Pokud je zvolena kontrastní barva k barvě koně, velmi zdůrazňují ladný pohyb koňských končetin. Patří mezi nejlevnější a zároveň nejtrvanlivější variantu chráničů. 

Ale ouha, holandská jezdecká federace v lednu 2024 použití bandáží na závodech zakázala a to v disciplíně voltiž, drezura, parkur a vozatajství. Ve všestrannosti zákaz platil již dříve. Odůvodnila to sílou odborných důkazů, které říkají, že bandáže při práci zvyšují teplotu šlach na takovou úroveň, kdy šlachové buňky odumírají. Z pohledu welfare koně, (a patrně i peněženky a nervů majitele), jde tedy o zákaz logický. Ovšem vyvstává otázka, proč zákaz platí jen na závodech, když většinu času kůň trénuje přece doma? 

Pojďme se tedy detailněji podívat na dostupné důkazy, které o nebezpečnosti použití bandáží hovoří. Výsledky odborné práce (1997 Birch), které jsou citovány snad v každém článku na toto téma, říkají, že po 10  minutách při teplotě šlach 45 °C, přežívá stále 90% vazivových buněk, ale po 10 minutách při teplotě 48°C přežije jen 20% vazivových buněk. Tato měření byla prováděna in vitro, tj. v laboratoři. To zní trochu děsivě, takže přichází otázka za 100 bodů. 

Jakou teplotu dosahují šlachy mého koně při tréninku nebo na závodech? 
Práce z roku 2014 (Westermann) porovnávala povrchovou teplotu na nohách koní v klidu a po 20 minutách lonžování s tím, že někteří koně byli při lonžování bez chráničů, část měla nohy zabandážované flísovými bandážemi s keramickými částicemi a část měla na nohou šlachové chrániče z 0,5 cm silného neoprenu. Okolní teplota byla v době měření ve stáji a v jezdecké hale 0 - 11 stupňů Celsia. Měření se prováděla na 10 koních.
Rozdíly mezi naměřenými teplotami byly následující: 

Chrániče

Počáteční teplota

Teplota po 20 minutách lonžování 

bez chráničů

14,1°C

14,4°C

šlachové chrániče

15,3°C

20,6°C

bandáže s keramickými částicemi

15,3°C

24,8°C

 

Okolní teplota je důležitým aspektem této problematiky, protože zatímco v chladných podmínkách může být zahřátí šlach před prací výhodou, v letních teplotách může teplota pod chrániči dosáhnout teplot, které jsou rizikové. Pro porovnání, v jiné studii s vyšší okolní teplotou 25,9° až 27,8°C byly povrchové teploty na nohách koní v klidu 29,5° až 34,6°C

Problematikou se zabývala také veterinární univerzita v Košicích a v roce 2017 publikovala podobné výsledky. Měření se účastnilo 16 koní. Teploty byly zaznamenávány v klidu a po řízeném pohybu stávajícího ze 10 min kroku, 5 min klusu, 2,5 minut cvalu a 5 minutách kroku. Okolní teplota se pohybovala od - 6 °C do + 5 °C. Nejvyšší naměřená teplota na nohách byla v rámci této studie 33,8 °C.

Zvýšení teploty  před zátěží  a po zátěži se při použití různých typů chráničů lišilo následovně: 

Typ chrániče

Zvýšení teploty po pohybu o °C

Flísové bandáže

 + 16,5 °C

Kožené šlachovky

 + 14,3 °C

Ventilované šlachovky 

 + 13 °C

Neoprenové šlachovky

 + 11,9 °C

Bez chráničů 

 + 3°C

 

Jiná práce (2021 Brock) porovnávala efekt na zvýšení teploty u dokonce 6 různých druhů chráničů. Měření probíhala při okolní teplotě cca 23 °C, zařazeno bylo 6 zdravých koní ve věku 13 - 17 let. Teplota byla zaznamenávána každou minutu a měla hodnotit nárůst teploty po 20 minutách pohybu a po 180 minutách klidové fáze. Publikované výsledky říkají, že: 

  • Teplota nohou bez chráničů dosáhla 33 °C a na této teplotě se ustálila i během klidové části
  • Teplota končetin s použitím chráničů se během cvičení zvýšila z 32 ± 1 °C (0. minuta) na 36 ± 1 °C v 15. minutě a  poté se během zotavování ustálila.
  • Teplota končetin pod všemi typy chráničů byly po celou dobu vyšší než na nechráněných končetinách. 
  • Polo bandáže působily sice vyšší zahřátí končetin, ale zásadně se od ostatních typů chráničů toto zahřátí nelišilo.  
  • Na konci klidové fáze, tedy po 180 minutách se teplota končetin nedostala zpět do normálu a to ani u nohou, na kterých chrániče použity nebyly.

Jak si tedy všechna tato čísla přebrat? Používat bandáže či nikoliv? Nahradit je jiným typem chráničů, ale jakým? 

Většina dostupných článků uzavírá toto téma velmi podobně. Pokud patříte k milovníkům barevných bandáží, nezoufejte, vyhazovat je není třeba. Je třeba ale myslet na to, že zvláště v letních teplotách se pod bandážemi, ale i pod jiným typem chráničů, šlachy mohou zahřát až na nebezpečnou teplotu způsobující odumírání vazivových buněk a po práci se sami neumí dostatečně rychle zchladit. To tedy v praxi znamená používat chrániče po nezbytně dlouhou dobu. V teplém počasí vybrat chrániče z prodyšného materiálu, případně chrániče s dobrým systémem odvětráváním a po práci je co nejrychleji sundat a nohy koni ochladit například pomocí studené vody. 

 

Zdroje: Journal of Equine Veterinary Science, Volume 100, May 2021; Am J Vet Res, 2014 Apr;75(4):375-9.; horseandhound.co.uk