Základní jezdecké vybavení aneb co potřebuje každý jezdec začátečník

 Jezdectví patří ke krásným velmi oblíbeným sportům, který nám umožňuje trávit čas v přírodě a navázat vztah s ušlechtilým zvířetem -  koněm.  Kromě zlepšení fyzických dovedností, vede tento sport  každého jezdce k disciplíně, odpovědnosti a také pokoře ke svému koni, kterému se musí naučit rozumět a respektovat ho.   
 S ježděním dá začít v každém věku, někdo začne na dětském táboře, jiný lásce ke koním a celému sportu propadne při náhodné vyjížďce v rámci dovolené. Pokud patříte mezi ty, komu začal po pravidelném ježdění prahnout potomek a nebo jste v roli začátečníka sami, pokračujte ve čtení a osvěžte si informace, které základní jezdecké vybavení budete potřebovat, abyste mohli na svou cestu vykročit tím pravým kopytem!

I když je k dispozici spoustu krásných doplňků a vybavení, nemusíte si ihned pořizovat vše najednou. Některé kousky jsou ale zásadní a bez nich se na koně neposazujte. 

Jezdecké bezpečnostní vybavení
Při práci s koňmi je bezpečnost vždy na prvním místě.  I ten nejhodnější kůň se může polekat a neúmyslně vám ublížit. Proto, než se vůbec vyhoupnete do sedla, opatřete si dobře padnoucí bezpečností helmu a vestu. Pokud narazíte na oddíl, kde vás nebo vaše dítě na koně posadí bez těchto ochranných pomůcek, vemte nohy na ramena a hledejte někoho zodpovědnějšího.  

 1) Jezdecká helma
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv jezdeckou disciplínu, (skoky, drezura, western, všestrannost,...) správně padnoucí helma je nutností. Při výběru správné jezdecké bezpečnostní helmy je důležité vzít v úvahu několik faktorů: 

  • Velikost a tvar: Helma by měla správně sedět na hlavě jezdce,  aniž by byla příliš těsná nebo volná. Vybírejte pečlivě, některé helmy mají kulatý tvar, jiné oválný. Helma  by měla krýt zátylek a čelo a neměla se  při pohybu hlavy posouvat. V obchodě si vybranou helmu usaďte na hlavu a dostatečně dlouho se v ní pohybujte. Pokud kupujete helmu přes internet, je dobré ji mít předem vyzkoušenou, případně, pokud helma nesedí, je potřeba požádat o výměnu. 
  • Certifikace: Ujistěte se, že helma má jednu z certifikací zajišťujících, že helma byla testována na odpovídající bezpečnostní standardy jezdeckých helem. Norma CE VG1 nahradila původní bezpečnostní normu EN 1384 a setkáte se s ní asi nejčastěji, dále je používána americká norma ASTM F1163 nebo britská norma PAS015. 
  • Materiál a konstrukce: Zvolte helmu vyrobenou z kvalitních materiálů s pevnou konstrukcí. Moderní helmy často kombinují pevnou vnější skořepinu s vnitřním polstrováním pro lepší absorpci nárazů. 
  • Pohodlí: Vyberte helmu, která vám na hlavě sedí pohodlně a dobře se v ní cítíte. To zajistí nejen padnoucí tvar, ale také lehká váha a dobrá ventilace. Pokud vás bude helma někde tlačit nebo se vám v ní bude hlava přehřívat, patrně ji brzy odložíte.  
  • Vzhled: Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě, ale je také důležité, aby se vám líbila estetika helmy. Jsou dostupné různé styly a designy, takže si můžete vybrat takovou, která vám vyhovuje.

2) Bezpečnostní vesta
Jezdecké bezpečnostní vesty jsou dalším důležitým ochranným prvkem. Zejména při skocích nebo při ježdění v terénu je jejich použití opravdu důležité. Tyto vesty jsou navrženy tak, aby chránily hrudník, břicho a záda jezdce před zraněními při pádu nebo nárazu. Alternativou jsou také oblíbené chrániče páteře, “páteřáky”. Pozor, jejich ochranná funkce se opravdu vztahuje jen na páteř.
Podobně jako jezdecké helmy, také vesty a páteřáky musí splňovat určité bezpečnostní normy. 

  • Norma EN 13158: Toto je evropská norma, jejíž úroveň BETA level 3 poskytuje nejvyšší úroveň ochrany.
  • Norma ASTM F1937: Toto je americká norma a stejně jako EN 13158, i tato norma má různé úrovně certifikace.

 Při výběru dbejte na to, aby dobře seděla. Nesmí Vás nikde tlačit a omezovat v pohybu. Pozor na pořizování vesty ve velikosti o číslo větší, protože ratolest ještě roste. Taková vesta bude pravděpodobně při dosednutí do sedla narážet do zadní rozsochy sedla a bude působit nejen nepohodlí, ale také znemožní jezdci sedět v rovnováze. 

Jakmile budete mít pořízenou jezdeckou helmu a vestu, je čas se vrhnout na další části výstroje a to jsou boty a oblečení. Je praktické se na začátek vybavot jen pár položkami a až zjistíte, co vám opravdu vyhovuje, svůj jezdecký šatník postupně doplňovat.

Jezdecké vybavení a oblečení

1) Boty
Jezdecké boty nejsou boty ledajaké a není radno je nahrazovat například teniskami. Důvodem je bezpečnost a funkčnost. Většina bot je vyrobena z velmi kvalitní kůže, která dlouhodobě odolává námaze, které jsou vystaveny při jejich použití. V botách nejen jezdíme, ale pohybujeme se po stáji a celém areálu. Musí tedy odolat také povětrnostním vlivům a kontaktu s prachem a koňským potem. Boty mají pevnou, ale pružnou podrážku, která umožní dobré “usazení” ve třmenech, nicméně v případě pádu ze třmenů hadce vyklouznou. Navíc poskytují nezbytnou podporu pro kotník.  

 Velmi oblíbené jsou nízké jezdecké boty tzv. “pérka”. K dostání je mnoho střihů a provedení, například boty s postranní vsazenou gumou, boty se šněrováním či boty se zipem. Pro deštivé dny se hodí gumová pérka, zde ale pozor, při teplém počasí se v nich hodně potí nohy a při chladném opravdu nezahřejí. K nízkým jezdeckým, botám je vhodné doplnit praktické jezdecké chapsy. Pro neznalé, jedná se o návleky na holeně, které nahrazují boty vysoké.  Začátečníci, kteří na koně usedají 1-2x týdně si patrně vystačí s chapsy ze syntetického materiálu, jezdci, kteří jezdí častěji sáhnou po chapsech vyrobených z kůže. 

Pokud už jezdíte častěji, máte pravidelné tréninky či se chystáte se na závody doporučujeme se poohlédnout po vysokých jezdeckých botách.

2) Jezdecké kalhoty
Jezdci na koních nosí specifický typ kalhot, který poskytuje extra pohodlí a přilnavost v sedle. Zatímco westernoví jezdci se drží pružných džínů s tenčími nohavicemi, angličtí jezdci nosí rajtky, kalhoty z pružného materiálu podobné legínám, s přilnavou kůží nebo gripem na vnitřní straně stehen a hýždí. Leginy s pružným pasem jsou čím dál tím oblíbenější, a to hlavně dětskými jezdci. Někteří, hlavně drezurní jezdci preferují rajtky s celokoženým sedem, jiní nedají dopustit na rajtky s neklouzavým gripem.  Na začátek doporučujeme pořídit základnější model s gripem po celém sedu až pod kolena (¾ grip).

3) Jezdecká trika
Můžete nosit jakýkoliv typ trička nebo topu, který je dobře padnoucí a vhodný do aktuálního počasí. Mezi styly, kterým ale doporučujeme se vyhnout jsou oversized trička - Tato trička jsou totiž většinou moc dlouhá a proto v nich jezdit není moc příjemné.

 4) Rukavice
Jezdecké rukavice chrání vaše ruce před odřením a pomáhají zlepšit úchop otěží. I když to není nezbytné, mnoho začátečníků je ocení, protože v rukavicích nekloužou otěže a chrání ruce před puchýři. Na výběr jsou látkové rukavice s gripem, dále rukavice vyrobené ze syntetických materiálů či kůže. Většina rukavic tyto materiály kombinuje a je třeba najít ty, které vám vyhovují.  

Závěrem: Co tedy opravdu potřebujete je jezdecká helma, jezdecká bezpečnostní vesta, jezdecké boty a rajtky či jezdecké legíny. 
Jezdectví je nejen sport, ale také styl. Za jezdecké oblečení a vybavení můžete, a pokud u tohoto sportu zůstanete, zcela jistě utratíte opravdu velké sumy. Nicméně na začátku si  vystačíte s výše uvedenými základními kousky, které lze postupně dle libosti a potřeby doplňovat.